O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentyabrdagi “O`zbekiston – 2030” strategiyasi to`g`risida ma'lumot
17 Aug, 2023 - 13:59
551
Jamoatchilik bilan aloqalar (axborot xizmati) bo'limi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentyabrdagi “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi to‘g‘risida”gi PF–158-son Farmoni hamda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini 2023-yilda sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” PQ–300-son qarori ijrosi yuzasidan
MA’LUMOT
Madaniyat vazirligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentyabrdagi PF–158-son Farmoni hamda
PQ–300-son qarori ijrosi alohida nazoratga olingan bo‘lib, belgilangan vazifalarni bajarish bo‘yicha aniq mexanizmlar belgilangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining mazkur Farmon va qarorlari ijrosini ta’minlash maqsadida 2023-yil 11-sentyabrda Madaniyat vazirining 2023-yil 14-sentyabrdagi 91-son va 92-son buyruqlari qabul qilingan hamda Madaniyat vazirligi Hay’atining videokonferensaloqa shaklida o‘tkazilgan yig‘ilishida muhokama qilinib, 2023-yil 18-sentyabrda 3-son yig‘ilish bayoni tasdiqlangan.
Ushbu buyruqlarga asosan, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha Madaniyat vazirligining tarmoq rejasi, 2023-yilga mo‘ljallangan amaliy tadbirlar rejalarida belgilangan vazifalar ijrosini o‘z vaqtida ta’minlash yuzasidan aniq muddat va mas’ullar belgilangan tarmoq “yo‘l xaritasi” 2023-2024-yillarga mo‘ljallangan maqsadli ko‘rsatkichlarda belgilangan maqsadlarga erishish bo‘yicha vazirlikning strategik ko‘rsatkichlari, 2023-yil yakuniga qadar ishlab chiqiladigan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari ro‘yxati tasdiqlangan.
Shu bilan birga, Madaniyat vaziri tomonidan 2023-yil 15-sentyabrda 2023-yil yakuniga qadar ishlab chiqiladigan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini tayyorlash va muhokama qilish bo‘yicha tarmoq reja tasdiqlangan.
Madaniyat vazirigi asosiy ijrochi yoki hamijroda bo‘lgan 6 ta maqsadni amalga oshirish uchun 7 ta vazifa bo‘yicha 18 ta amaliy chora-tadbirlarni bajarish, 19 ta maqsadli ko‘rsatkichlarga erishish hamda 7 ta normativ-huquqiy hujjat loyihasini ishlab chiqish ko‘zda tutilgan (Ma’lumot uchun: 4 ta hamijroda loyiha mavjud bo‘lib, hozirda barchasiga takliflar berilgan).
Hozirda, ushbu belgilangan topshiriqlarni barvaqt va sifatli bajarish bo‘yicha amaliy ishlar izchil davom ettirilmoqda hamda vazirlikda alohida nazoratga olingan.
Xususan, 2023-yilga mo‘ljallangan amaliy tadbirlar rejasida belgilangan topshiriqlar ijrosini ta’minlash bo‘yicha bir qator amaliy ishlar olib borilmoqda.
Jumladan, bolalar musiqa va san’at maktablarini milliy musiqa cholg‘ulari bilan jihozlash uchun 79 ta komplektdan iborat 7 turdagi 546 ta milliy cholg‘u asboblari xarid qilinib, joylarga yetkazib berildi. Madaniyat markazlari uchun 7 turdagi 2 750 ta milliy musiqa cholg‘ulariga shartnomalar tuzildi
Askiya va qiziqchilik san’ati yo‘nalishidagi 4 ta ilmiy tadqiqot ishlari tanlab olindi hamda Innovatsion rivojlanish agentligiga taqdim etildi.
Xoreografiya akademiyasi faoliyatini yanada takomillashtirish va ilmiy tadqiqotlar uchun maqsadli grantlar joriy qilish maqsadida 1 ta grand loyihasi ishlab chiqildi.
Shuningdek, belgilangan maqsadlarga erishish bo‘yicha maqsadli ko‘rsatkichlar ijrosi yuzasidan vazirlik tomonidan bajarilishi lozim bo‘lgan jami 19 ta maqsadli ko‘rsatkichlarning 4 tasiga erishildi, qolgan 15 tasiga erishish bo‘yicha amaliy harakatlar olib borilmoqda.
(Ma’lumot uchun: 4 ta erishilgan maqsadli ko‘rsatkichlar: 1. Davlat teatrlarining xalqaro festival va gastrollarga yuborilishini tashkil etish, reja – 14 ta, amalda – 16 ta, 2. Joylarda o‘tkaziladigan sirk tomoshalarining sonini oshirish, reja – 490 ta, amalda – 584 ta, 3. Respublikada xalqaro festivallar, anjumanlar, forumlar va boshqa tadbirlarni o‘tkazish, reja – 7 ta, amalda – 10 ta, 4. Madaniyat va san’at tizimidagi oliy ta’lim muassasalarining ilmiy salohiyatini oshirish, xususan, ilmiy darajali va unvonli kadrlar sonini ko‘paytirish, reja – 10 ta, amalda – 11 ta).
Shu bilan birga, 2023-yilda ishlab chiqiladigan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari bo‘yicha asosiy ijrosi sifatida ishlab chiqishi lozim bo‘lgan 7 ta normativ-huquqiy hujjat loyihasining barchasi (ijro muddati – noyabr-dekabr) vazirlik va idoralar bilan kelishish uchun elektron tizimi (project.gov.uz)ga joylashtirildi.
Shundan, 4 ta loyiha vazirlik va idoralar bilan kelishilmoqda, 3 ta loyiha Adliya vazirligiga huquqiy ekspertizadan o‘tkazish uchun kiritilgan.

Информация о Стратегии «Узбекистан – 2030» Президента Республики Узбекистан от 11 сентября 2023 года.
17 Авг, 2023 - 13:59
548
Информация об исполнении решения PQ-300 Указ Президента Республики Узбекистан от 11 сентября 2023 года о Стратегии «Узбекистан-2030» О мерах по реализации
Указ Президента Республики Узбекистан от 11 сентября 2023 года №ПФ-158 и
Реализация решения PQ-300 взята на особый контроль Министерством культуры и определены конкретные механизмы выполнения указанных задач.
В целях обеспечения реализации настоящего указа и решений Президента Республики Узбекистан 11 сентября 2023 года приняты приказы Министра культуры №91 и №92 от 14 сентября 2023 года и проведено совещание Коллегия Минкульта прошла в форме видеоконференции, обсудила и утвердила протокол заседания №3 от 18 сентября 2023 года.
На основе данных приказов утвержден отраслевой план Министерства культуры по реализации стратегии «Узбекистан-2030», сеть с конкретными сроками и обязанностями по обеспечению своевременной реализации задач, поставленных в Планах практических действий на 2023 год. Утвержден перечень стратегических индикаторов министерства для достижения целей, поставленных в «дорожной карте» целевых индикаторов на 2023-2024 годы, а также перечень проектов нормативно-правовых документов, которые должны быть разработаны до конца 2023 года.
При этом 15 сентября 2023 года министр культуры утвердил сетевой план подготовки и обсуждения проектов нормативно-правовых документов, которые должны быть разработаны до конца 2023 года.
Планируется реализовать 18 практических мероприятий по 7 задачам, достичь 19 целевых индикаторов, а также разработать 7 проектов нормативно-правовых документов, для реализации 6 целей, главным исполнителем или соисполнителем которых является министр культуры. В стадии разработки находятся 4 проекта, все из которых в настоящее время выставлены на торги).
Планируется реализовать 18 практических мероприятий по 7 задачам, достичь 19 целевых индикаторов и разработать 7 проектов нормативно-правовых документов, для реализации 6 целей, главным исполнителем или соисполнителем которых является министр культуры. (К вашему сведению: есть проекты в четырех совместных проектах, все из которых сейчас открыты для торгов).
В настоящее время практическая работа по своевременному и качественному выполнению данных возложенных задач последовательно продолжается и находится на особом контроле в министерстве.
В частности, проводится ряд практических работ по обеспечению выполнения задач, предусмотренных планом практической деятельности на 2023 год.
В частности, для оснащения детских школ музыки и искусства национальными музыкальными инструментами закуплено и доставлено на места 79 комплектов из 546 национальных музыкальных инструментов 7 видов. Заключены контракты на поставку 2750 национальных музыкальных инструментов 7 видов для центров культуры.
4 научно-исследовательские работы в области искусства Аския и Стендапа были отобраны и представлены в Агентство инновационного развития.
В целях дальнейшего совершенствования деятельности Академии хореографии и введения целевых грантов на научные исследования разработан 1 грандиозный проект.
Кроме того, из 19 целевых показателей, которые должно выполнить министерство, 4 достигнуты, а по остальным 15 введутся практические усилия.
(К сведению: 4 достигнутых показателя: 1. Организация отправки государственных театров на международные фестивали и гастроли, план - 14, на практике - 16, 2. Увеличение количества цирковых представлений, проводимых на площадках, план - 490 на практике. - 584, 3. Проведение международных фестивалей, конференций, форумов и других мероприятий в республике, запланировано - 7, на практике - 10, 4. Повышение научного потенциала высших учебных заведений в системе культуры и искусства, в частности повышение численность персонала, имеющего ученые степени и звания, по плану - 10, на практике - 11).
При этом размещена электронная система согласования с министерствами и ведомствами всех 7 проектов нормативно-правовых документов, которые будут разработаны в качестве основного внедрения в 2023 году (срок реализации – ноябрь-декабрь) (project.gov.uz).
Из них 4 проекта находятся на стадии согласования с министерствами и ведомствами, 3 проекта переданы в Минюст на правовую экспертизу.